Наше суспільство досить традиційно центричне та консервативне. Люди люблять засуджувати те, про що не знають або чого не розуміють. Але ми не стоїмо на місці та багато того, що раніше вважали б дивним зараз у тренді. Тому давайте розбиратись чому сурогатне материнство часто засуджується в Україні.
Що таке сурогатне материнство
Сурогатне материнство — це одна із можливостей мати дитину. Сурогатна мама виношує ембріон, який створили зі статевих клітин генетичних батьків. Фактично це звичайна процедура ЕКЗ, але жінка, Яка виношує мамою ніяк не пов’язана з дитиною. Допоміжна мама за законом не має жодного генетичного зв'язку з плодом і немає жодних батьківських прав. Це все прописано в українському законодавстві.
Тобто виходить так, що сурмама — няня, яка опікується дитиною до моменту народження. Оскільки в Україні сурогатне материнство дозволене на комерційній основі, жінки отримують гроші за таку програму. При чому виплати починаються з моменту перенесення ембріона, але більшу частину суми жінка отримує після народження.
Причини стигматизації сурогатного материнства
Було б дивно, якщо такі програми ніким не засуджувались. Те, що в суспільстві є різні думки це добре. Але для кожної думки є причини. Дуже часто негатив йде через недостатню обізнаність в темі.
Низький рівень сексуальної освіти і знань про репродуктологію
В Україні сексуальної освіти немає. Звісно, деякі знання ми маємо з уроків біології, деякі вчителі готові розмовляти з учнями на більш інтимні теми, але це не системно. Це значно знижує рівень сексуального дебюту та підвищує кількість абортів.
Українці не готові говорити на теми сексу та репродуктології. Та й тема вагітності історично досить табуйована. Саме тому все, що відходить від стандартної схеми зачаття та народження викликає подив, жаль, агресію. Часто люди не розуміють, що сурогатне материнство не вимагає сексуального контакту з батьком. В Україні, як і у всьому цивілізованому світі використовується гестаційне сурогатне материнство, тобто вагітність настає після перенесення ембріона в порожнину матки допоміжної мами.
Соціальні та культурні причини стигматизації сурогатного материнства
Ще одна причина — релігійність. Україна має досить високі показники за кількістю вірян. Близько 70% наших земляків відносять себе до парафіян тої чи іншої конфесії.
З урахуванням цього не дивно, що ставлення до сурогатного материнства досить складне. Звісно, про таке явище в Біблії чи інших релігійних текстах не писалось, бо в часи появи релігійних течій ніхто і не думав про такі можливості. Але, якщо дивитись не буквально, то та ж Діва Марія, фактично, була першою сурогатною мамою.
Серед священнослужителів погляди різні навіть серед релігійних течій. Усе залежить від прогресивності та сучасності поглядів кожного окремого священника. Але все ж, поки що, в Україні церква не дуже активно осучаснюється. Про яке сурогатне материнство можна казати, якщо тільки нещодавно сказали, що жінка може відвідувати храм під час менструації.
Чому сурогатних мам не варто засуджувати
Перше, що варто розуміти, засудження — не ефективне та токсичне по своїй суті у даній ситуації. Кожна жінка, яка готова стати тимчасовою мамою для дитини до її народження робить дуже важливу та не просту справу.
Для того, щоб стати сурогатною мамою жінка проходить довгий шлях: прийняття рішення, узгодження з чоловіком (бо в Україні потребується нотаріальний дозвіл), медичні обстеження, підсаджування ембріона. На кожному з цих етапів можуть бути складнощі. Щоб дійти до кінця від жінки потребується багато витримки. Плюс сама вагітність — не відпустка на морі. Кожна сурогатна мама знає на що йде, бо одна з обов’язкових умов: мати власну дитину.
Звісно, кожна жінка має свої причини. Хтось хоче зробити добру справу, хтось йде на програму заради грошей (і це нормально), хтось хоче покращити здоров’я (при деяких станах вагітність дійсно може бути корисною). Та й якою б не була причина, сурогатне материнство повністю законне і жінка має право вирішувати як розпоряджатись соболю!
Тому осуд — останнє, до чого ми маємо звертатись.
Як змінити ситуацію?
Єдиний шлях до зміни суспільної думки — просвіта. Розмови, панелі, відкрите обговорення та цивілізована дискусія допоможуть суспільству сформувати зважену думку.
І хай там як, Україна залишається центром репродуктології навіть попри війну. До нас приїздять іноземці, також активно користуються програмами сурогатного материнства та українські пари. На сторінках агентства сурогатного материнства Kinderly ви можете почитати більше інформації як про програми, так і продуктивне здоров’я загалом.
Давайте разом розширювати свій кругозір і робити світ добрішим до людей.
Матеріал надано агентством сурогатного материнства Kinderly