Хочете навчитися правильно готувати чай улун? Ми із задоволенням допоможемо! Чай улун займає особливе місце в чайному мистецтві. Це щось середнє між чорним і зеленим чаєм, з помірною ферментацією (40% - 60%). Для виготовлення продукції використовується тільки високоякісна сировина з високим вмістом корисних мікроелементів. Наприклад, світлі улуни чудово освіжають і знімають втому, даруючи відчуття легкості. Темні - чудово бадьорять, оскільки в складі вища концентрація кофеїну.

Справжній чай улун виготовляють тільки на півдні і півночі Фуцзяні, в провінції Гуандун і острові Тайвань. Крім цього, улун ділиться на два види:

  • Слабоферментовані (до 50% окислення). Чай набуває легкого зеленуватого кольору. Наприклад, слабоферментований Да Хун Пао має багатогранний, насичений смак із нотками карамелі та квітковим післясмаком. Сюди ж належить солодкуватий Жоу Гуй і всі види Габа-улунів.
  • Сильноферментовані (трохи вище 50% окислення). Настій набуває коричневого, а часом червонуватого кольору. Наприклад, Те Гуань Інь з приємною кислинкою і яскравим ароматом бузку, післясмак довгий і легкий. У цю групу входять і молочні улуни, з ні на що не схожим присмаком йогурту.

Також деякі улуни піддають ароматизації натуральними добавками: женьшень, османтус, троянда та інші. Обираючи улун, можна розгубитися, оскільки варіантів справді чимало, проте пропонуємо почати з класики та дізнатися як правильно приготувати цей чудовий настій.

5 кроків як приготувати смачний улун

Розглянемо покроковий рецепт приготування для всіх типів чаю улун. Отже, що для цього знадобитися:

  • Заварничок. Для приготування 2-3 порцій знадобиться ємність об'ємом у 200 мл. Для темних улунів краще використовувати чайничок із глини або кераміки, оскільки матеріал добре утримує тепло, а чаїнки заварюються більш рівномірно і повноцінно. Однак, цілком підійде чайник зі скла або тіпод. Для новачків, тіпод зі спеціальним механізмом зливу - це справжній порятунок і чудова можливість приготувати дуже смачний улун з першого разу.
  • Чашки (піали). Цілком можна використовувати улюблену чашку, проте піали менші за розміром і чай можна смакувати маленькими ковтками, повною мірою відчувши всі смакові відтінки.
  • Чахай. Чудовий винахід для справжньої китайської церемонії. Суть у тому, що заварений настій зливають із заварника в чахай, а потім по чашках. Саме в такому разі кожен учасник чаювання отримає рівномірно заварений напій. Якщо напій приготований у тіподі, то перед подачею злегка його струсіть.

Крім цього, слід використовувати тільки чисту, не мінеральну, питну воду. У водопровідній воді занадто багато домішок, які просто зіпсують дорогий продукт. Для різних видів улуна підходить вода різної температури:

  • Для слабоферментованих - 80-90°C. Світлі улуни скручують сферичною формою, схожі на тугі намистинки. Заварена сировина виходить світлий настій із золотистим відтінком. Якщо залити чаїнки окропом, то всі корисні речовини отримають мінімальний ефект, а сировина звариться.
  • Для сильнофементованих - від 90°C. Чудовий варіант для темних улунів сильного обсмаження скручених методом поздовжньої скрутки. Темні листочки надають настою бурштиново-коричневого відтінку.

Отже, проста схема приготування для будь-якого виду чаю улун.

Крок 1: підготовка

Візьміть заварничок, залийте окропом і залиште на пару хвилин, щоб він заздалегідь добре прогрівся.

Крок 2: засипати сировину

Примірне співвідношення – 1 грам заварки на 20 мл води. Якщо настій здався вам занадто слабким, то спробуйте змінити пропорції сировини та води.

Крок 3: промити чай

Закип'ятіть воду і дайте їй трохи охолонути. Потім залийте чаїнки до самого верху чайничка і трохи його струсіть. Далі злийте воду в піали і вилийте її. Таким чином чанки промиваються від зайвого пилу і злегка розпарюються.

Крок 4: залити воду

Після промивання чаю відкрийте кришечку і насолодіться неймовірним ароматом якісного чаю. Цей етап досить важливий, оскільки це не просто чай, це улун! Готувати його потрібно неспішно, з особливою насолодою, повністю занурившись у церемонію і аромати, що витають навколо. Це ж стосується і вживання напою - повільно і з задоволенням.

Заливайте воду тонкою цівкою, не забуваючи про температуру води для кожного окремого типу улуна.

Крок 5: розлийте по чашечках

Після протоки, почекайте близько 15 секунд і сміливо заливайте ароматний напій у чахай, а звідти по чашках або піалах.

Чай улун можна заварювати до п'яти разів поспіль! Просто з кожним разом збільшуйте час витримки, останній настій витримують близько хвилини.

Оскільки улун - це китайський чай, то радимо дотримуватися їхніх традицій, а саме процесу приготування методом протоки, а не довгого настоювання. Так настій виходить смачним, концентрованим і його зовсім не потрібно розбавляти водою. Однак, потрібно уважно контролювати час заварювання, занадто довго - неприємна гіркота, занадто мало - ненасичений, плоский смак. Також не варто залишати чай на тривалий час, за який чайні листочки охолонуть. Настій не стане несмачним, проте втратить свої унікальні властивості.

Дотримуйтеся простих правил приготування, купуйте свіжу сировину та насолоджуйтеся справжнім китайським улуном!.