Ви страждаєте від надмірної чутливості зубів або відчуваєте постійний біль у щелепі? Однією з поширених причин появи цих симптомів є бруксизм – несвідоме скреготіння або стискання зубів. Цей стан може спричинити серйозні довгострокові проблеми зі здоров’ям ротової порожнини як у дорослих, так і у дітей. Саме тому варто звернутися до стоматолога вже сьогодні, щоб отримати корисні поради щодо лікування та профілактики цього недуга. Наприклад, цю проблему ефективно вирішують фахівці столичної стоматологічної клініки, з послугами якої більш детально можна ознайомитися на сторінці implantatsiya.kyiv.ua. А перед відвідуванням лікаря варто дізнатися більше про те, як виявити та як лікувати бруксизм, якщо ви відчуваєте на собі симптоми цього захворювання.
Особливості та причини виникнення бруксизму
Бруксизм – це стискання, скрегіт або скрипіння зубами під час неспання чи сну. Зазвичай це відбувається вночі та підсвідомо, тож ви не можете контролювати цей процес.
Багато людей час від часу скриплять зубами, особливо під час стресу. Але якщо це відбувається занадто часто, це перетворюється на хронічний стан, що призводить до безлічі негативних наслідків. Зокрема, це може створити додаткове навантаження на зуби та щелепи, що призведе до розвинення таких симптомів, як пошкодження зубів, головний біль, біль у щелепах, шум у вухах тощо.
Скрегіт зубами не має однієї конкретної причини. Факторів ризику у цього стану може бути декілька, а саме:
- Стрес і хвилювання. Почуття перевтоми та стресу може призвести до бруксизму.
- Шкідливі звички. Люди, які курять, вживають алкоголь і споживають багато кофеїну (більше шести чашок кави на день), вдвічі частіше скриплять зубами, ніж люди, які цього не роблять.
- Вживання певних ліків. До них належать деякі препарати проти тривоги, які називаються селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну.
- Апное сну. Дослідження підтвердили певний зв’язок між апное уві сні та скреготом зубами, тобто багато людей мають обидва захворювання. Але незрозуміло, чи викликає апное сну бруксизм чи навпаки, тож фахівці продовжують вивчення цього питання.
Розвинення бруксизму може виникнути у будь-кого, але найчастіше цей стан зустрічається в дитинстві, підлітковому та молодому віці.
Як ефективно позбавитися цієї проблеми
Існує декілька способів лікування бруксизму, які може назначити вам лікар за умови діагностування такого захворювання. Наприклад, стоматологи можуть рекомендувати такі методи:
- Капи. Стоматолог може виготовити індивідуальну капу для захисту ваших зубів. Її потрібно вдягати перед сном, щоб зменшити напругу м’язів.
- Зниження стресу. Пошук способів подолання стресу може зменшити симптоми бруксизму. В індивідуальному порядку можуть бути назначені такі методи, як медитація, фізичні вправи або когнітивно-поведінкова терапія.
- Зміна способу життя. Якщо скрегіт зубами є результатом вживання кофеїну або алкоголю, може допомогти скорочення щоденного споживання. Те ж саме стосується паління. Ще одним способом є прийом м’язового релаксанта перед сном може зменшити або запобігти скреготу зубами.
- Встановлення імпланта. Іноді виникнення скреготу може бути спричинене відсутністю одного або декількох зубів, що призводить до зміни прикусу та неправильного функціонування щелепи. У такому випадку імплантація може стати чудовим варіантом вирішення наявної проблеми.
За появи такої проблеми слід звернути на неї увагу та не запускати, щоб не спровокувати більш серйозні порушення. Краще вчасно звернутися до лікаря, який проведе діагностику та з’ясує причину появи такого стану, щоб ефективно її усунути та покращити ваше самопочуття.