Якщо вас цікавить криптовалюта, біржа функціонально має свою регуляцію та керується рядом обов’язкових умов. Разом з тим, полем для експериментів та сперечань сьогодні залишається безпосередньо кріптовалюта, яка не підпадає під урядові та установчі умови керування та управління. Через це неможливо точно сформувати процедуру оподаткування та аудиту, бо статус цифрових активів – неоднозначний. При цьому законопроектів про криптовалюту, які сфокусовані на регулюванні, якщо розглядати Україну, не існує.

Які є методи регулювання криптовалюти в Україні та світі?

Серед універсальних варіантів управління криптовалютою можна виділити наступне:

  • Протоколи та технічні оновлення. Більшість криптовалют функціонує на технології блокчейн, яка визначає правила та протоколи для роботи мережі. Технічні оновлення можуть впливати на функціонування криптовалюти, виправляючи помилки, удосконалюючи безпеку чи змінюючи аспекти мережі. При цьому така інформаційна підтримка не оговорюється законами про криптовалюту та вважається класичною зі сторони команди розробників.
  • Кодекс поведінки (Code of Conduct). Ряд цифрових монет має кодекси поведінки або правила, які встановлюються розробниками та спільнотою, щоб регулювати певні аспекти використання криптовалюти. Це стосується не лише правил взаємодії між користувачами, але й операцій, коли курси крипти стрімко змінюються.
  • Законодавство та регулювання. У різних країнах уряди можуть приймати закони та регулювання, які впливають на криптовалютний простір. Це може включати оподаткування, визначення правового статусу крипти, антимонопольні та антитерористичні заходи, регулювання обмінників та інших учасників крипторинку. Сьогодні в Україні не існує закону про криптовалюти, який би повноцінно регулював цей сектор.
  • Саморегулювання та стандартизація. Деякі галузеві організації та спільноти можуть розробляти стандарти, етичні кодекси та рекомендації для саморегулювання. Проте такі акти стосуються не кожної української криптовалюти, а лише активів, які обертаються безпосередньо в рамках дії окремої організації.

Чи оподатковується криптовалюта?

Криптовалюта, ціна якої постійно змінюється, здатна приносити великий прибуток, що непокоїть держави. Саме на держрівні хочуть оподатковувати ці фінансові активи. Оподаткування відрізняється в залежності від країни та конкретних умов операцій. Однак загальною тенденцією є те, що більшість країн розглядає криптовалюту з точки зору оподаткування як майно або фінансовий актив, а не як традиційну валюту. Ключові аспекти оподаткування криптовалюти, курс онлайн якої є волатильним:

  • Придбання та продаж.

При отриманні прибутку від купівлі/продажу криптовалют цей прибуток може підлягати оподаткуванню податком на прибуток з капіталовкладень чи іншим податком на прибуток.

  • Використання в якості платіжного засобу.

У деяких країнах операції з цифровими монетами можуть передбачати податок на додану вартість або оподатковуватись аналогічними податками.

  • Обмін на товари чи послуги.

В окремих випадках обмін криптовалют на товари або послуги також може потребувати оподаткування відповідно до місцевого законодавства.