Генератор може бути основним або резервним джерелом живлення для дачі або заміського будинку, які знаходиться на околиці цивілізації. Якщо в районі знаходження, будь то дача, заміський будинок, кемпінг, майданчик для будівництва будинку тощо, відсутнє центральне електропостачання, або підключення електрики тільки планується, то генератор буде основним джерелом електроенергії. У місцях з частими перебоями подачі електроенергії або там, де характеристики електропостачання часто не відповідають необхідним параметрам (залежно від часу доби, сезону і т.п.), генератор буде резервним джерелом живлення.
Генератори бувають бензиновими, дизельними та газовими. Найдешевшими є бензинові, а газові та дизельні можуть коштувати значно дорожче. Моторесурс у бензинових генераторів менше, ніж у дизельних, а ось витрата палива трохи більша. Натомість запустити бензиновий генератор за низьких температур набагато простіше, ніж дизельний, та й вага у бензинових генераторів трохи менше. Тому, якщо стоїть питання про придбання генератора як резервне джерело, то краще купити бензиновий. Якщо генератор планується використовувати як основне джерело електроенергії, то в цьому випадку більш виправданою буде покупка дизельної електростанції.
Основним параметром, від якого необхідно відштовхуватися при виборі генератора будь-якого типу, є його потужність. Щоб визначитися з потужністю генератора при купівлі, необхідно знати споживану потужність всіх електроприладів у будинку, визначити до пристроїв якого типу навантаження (активного або реактивного) відноситься побутова техніка, що використовується, врахувати пусковий коефіцієнт побутової техніки з реактивним навантаженням і додати невеликий "запас міцності".
Якщо говорити загалом, то до електричних приладів з активним навантаженням відносяться електричні чайники, праски, електричні обігрівачі, лампи розжарювання тощо. Їхня споживана потужність завжди постійна. Електричні прилади з реактивним навантаженням – це холодильники, кондиціонери, порохотяги тощо. При їх включенні протягом декількох секунд пускові струми перевищують у кілька разів номінальні струми та це навантаження на генератор необхідно враховувати при виборі потужності генератора.
Потужність електроприладів можна знайти на шильдіках, прикріплених до корпусу електроприладу, а пускові коефіцієнти (хоч і дуже приблизно та усереднено) можна взяти з будь-якої таблиці для побутової техніки з реактивним навантаженням.
Давайте для розрахунку потужності генератора візьмемо невеликий заміський будиночок в холодний сезон. Припустимо, що електрообладнання заміського будиночка включає освітлення із загальною потужністю ламп розжарювання 400 Вт, електроводонагрівач потужністю 1500 Вт, холодильник потужністю 150 Вт і циркуляційна помпа опалювального котла потужністю 100 Вт. Припустимо, що у вечірній час, включено все освітлення, електроводонагрівач постійно включений, циркуляційна помпа працює постійно, оскільки газовий котел включений, ну а холодильник включається на 10 хвилин, потім "відпочиває" 30 хвилин.
В цьому випадку максимальне навантаження (у момент включення холодильника) буде:
- освітлення - 400 Вт;
- електроводонагрівач - 1500 Вт;
- циркуляційна помпа - 100 Вт;
- холодильник (під час увімкнення з урахуванням пускового коефіцієнта) - 450 Вт.
В результаті отримуємо пікову потужність – 2450 Вт, а номінальне навантаження, під час "звичайної" роботи холодильника – 2150 Вт. Таким чином, оптимальним варіантом буде придбання генератора з потужністю від 3 до 5 кВт. 3 кВт - оптимальний варіант за умови, що не планується придбання додаткової побутової техніки в заміський будиночок. 4 або 5 кВт - варіант з "невеликим запасом" при планах щодо розширення номенклатури побутових приладів.
Генератор з потужністю менше ніж 3 кВт розглядати не варто, тому що він просто може "не потягнути" навантаження одного разу. А якщо купувати генератор з потужністю більш як 5 кВт, то тривала робота генератора з навантаженням менше ніж 30% від його номіналу, означає не тільки підвищену витрату палива, а й негативно впливає на елементи бензинового двигуна генератора, що призведе до скорочення терміну служби генератора.
Наостанок залишилося лише нагадати, що фахівці компанії "Ремонт оселі" допоможуть у виборі потрібного вам електричного генератора та змонтують електрику будь-якої складності на дачі чи у приватному будинку.