Сьогодні, 13 грудня, православні християни відзначають День Святого Андрія. Це дата пам'яті мученицької смерті Христового апостола Андрія Первозваного – першого архієпископа Константинопольського, патріарха Вселенського та Апостола Українського.
Саме з цього дня починається низка зимових ворожінь та приготувань до новорічно-різдвяних святкувань. У католицькій традиції День святого Андрія знаменує старт передріздвяного посту.
Народні прикмети на свято Андрія:
- якщо цього дня іде сніг і не тане, значить він лежатиме ще 110 днів, тобто рівно три місяці;
- вугілля на каганці крутиться – до морозів;
- морозна, але ясна погода цього дня свідчить про прийдешній багатий врожай;
- якщо до свята Андрія не випаде сніг, зима залишатиметься теплою і малосніжною, а якщо все ж випаде – зима прийде холодна і сніжна.
Обряди на Андріївські вечорниці:
В українців здавна повелося веселитися цього дня, бо свято Калити – одне з найвеселіших зимових свят. Свято Калити було надзвичайно популярним ще у дохристиянські часи, коли дівчата пекли коржі, названі «калитами», а потім влаштовували з ними ворожіння та проводили обряди.
Калита за своєю формою нагадує сонце – це кругле печиво-пряник, политий медом, з діркою усередині. До речі, цього дня мед був особливим гостем столу – з нього готували страви та напої. При цьому на Андріївських вечорницях горілку ніхто не пив.
З відкусуванням калити пов’язана найвеселіша та найвідоміша частина Андріївських вечорниць. Корж прив'язували до стелі якомога вище, а молоді хлопці та дівчата з зав'язаними очима мали не просто дострибнути до нього, а й відкусити бодай малесенький шматочок.
Читайте також:
З лісу ялинку краще не бери: штрафи за незаконну вирубку хвойних сягають 4000 грн
«Подаруй дітям свято»: благодійна акція до новорічних свят
Засновниця благодійного фонду Анастасія Ставничук: «Я не змирилася з тим, що всім не допоможеш»